«Ви нам не підходите через відсутність досвіду», або «шукаємо працівників до 30 років»

Мабуть, багато хто з нас чули такі вислови при влаштуванні на роботу. Як виявляється – це один із видів дискримінації, а назва йому – ейджизм. Тож, які його прояви та як протистояти, детальніше в матеріалі.

Суть поняття «ейджизм»

З’явився термін «ейджизм» не так давно. У 1969 році його ввів у вжиток директор Національного інституту старіння США геронтолог Роберт Батлер, дослідивши дискримінацію одних вікових груп іншими.

Поняття «ейджизм» означає дискримінацію людини за її віком. Досить поширеним явище є при працевлаштуванні. Частина роботодавців зневажливо ставляться до молоді, що тільки-но закінчили вищий навчальний заклад, автоматично вважаючи їх некомпетентними. Натомість інші надають перевагу молоді, і вже після 40-45 років людей не беруть на роботу. Такі підходи зумовлені існуючими в суспільстві стереотипами.

Де фігурує єйджизм та як його розпізнати

Відкриваємо один із сайтів з вакансіями «Робота.юа» в пошуках, чи встановлюються вікові рамки в запрошеннях на роботу. Передивляючись одне, друге оголошення – конкретних обмежень за віком не знаходимо. Лише трапляються такі вимоги, як: енергійність, активність, комунікабельність, досвід роботи. Однак буквально вже на третьому оголошенні потрапляємо на такий вислів: «Якщо готові приєднатися до крутої молодої команди, надсилайте своє резюме прямо зараз! Або телефонуйте/пишіть: +38…». І тут вже стає зрозумілим, що даний роботодавець надає перевагу молоді.

Такі вимоги значно полегшують роботодавцям спробу віднайти саме ту людину, яка їм потрібна: молода, амбітна, яка залишиться працювати тривалий час, а не піде на пенсію. Тому ті, кому за 40, часто погоджуються на будь-яку пропозицію роботи, навіть з мінімальною зарплатою та частково неофіційним працевлаштуванням. Запитаєте: «А як же ж досвід роботи?». І це дійсно у багатьох роботодавців є однією з ключових вимог під час вибору працівника/працівниці. В такому випадку під дискримінацію підпадають молоді люди, які наразі енергійні, амбітні, але ж ніде не працювали до цього і щойно закінчили навчальний заклад.

Ще окремо варто зазначити, що і в самому трудовому колективі можна спостерігати, як працівники/працівниці більш старшого віку ставляться зневажливо до молодого персоналу, бо вважають себе більш досвідченими, а ті, в свою чергу, втрачають впевненість у своїх здібностях.

Окрім питань працевлаштування, прояви ейджизму присутні і в інших сферах життя суспільства. Хіба ми жодного разу не чули такі вислови, як «що вона собі думає, їй вже 30 років, час створювати сім’ю, народжувати», або щось на кшталт «яка ганьба, народити дитину у 15 років, ще й без батька ростиме», «та який з нього батько, якщо йому лише 17». Ці суспільні стереотипи нібито натякають на неповноцінність людей певного віку.

Актуальним поняття «ейджизм» є й у сфері охорони здоров’я, коли людям старшого віку болячки списуються на їх вік, а молодь менш ретельно обстежують, схиляючись до думки, що в юному віці такої хвороби не може бути.

Різновиди ейджизму

Нас із дитинства привчають до того, що треба поважати старших, адже це люди, які мають більше знань, досвіду та вже досягли певних висот у своєму житті.

Нещодавно широкого розголосу набула ситуація з дівчиною, на ім’я Ліза, яка стрибала на скакалці у своєму дворі та знімала це на відео. До неї підійшла старша жінка і вимагала від неї піти з двору, на що дівчина відповіла відмовою, адже прийшла сюди першою. Після цього жінка почала її ображати, казати про її погане виховання і неповагу до старших. Ліза опублікувала відео у TikTok та Instagram. У соціальних мережах шириться флешмоб «лізамолодець» на підтримку 19-річної Лізи з Івано-Франківська. Вже за кілька годин ролик став вірусним і набрав кілька мільйонів переглядів. Користувачі мережі активно підтримують дівчину та захоплюються її аргументованими й спокійними відповідями. Крім того, цій історії надала розголосу на своїй сторінці у Facebook журналістка Ганна Рибалка. Вона розповіла, що в навчальному закладі, де навчається Ліза, розкритикували дівчину – керівництво вважає, що жінка, яка її ображала, права. Авторці ролика наказали видалити його з мережі. Те саме вона має попросити зробити всіх, хто його поширив. А тим часом Лізу підтримали блогери, які влаштували у дворі дівчинки своєрідний флешмоб зі стрибками на скакалці. Також, за словами журналістки, долею дівчини вже перейнялися поліція, народна депутатка, голови громад, журналісти й активісти.

Саме такі випадки мають назву «едалтизм», коли люди старшого віку намагаються всіляко повчати та критикувати молодь, спираючись нібито на свій життєвий досвід.

Таке поняття як «хроноцентризм» означає звеличення й уявну перевагу однієї епохи над іншими. Яскравий приклад звеличення епохи радянського союзу на відміну від теперішнього часу відмічаємо в росії, де від малого до старого «скорбят» за тими часами.

А є ще такі різновиди ейджизму, як «едалтоцентризм» – перебільшення егоцентризму дорослих людей та «джейнизм» вказує на переваги молодих людей перед більш старшими.

Відповідальність за дискримінацію за віком

Україна ще з 1996 року має Закон «Про рекламу», який забороняє дискримінацію в оголошеннях про вакансії, через що роботодавці не можуть вказувати стать, вік та соціальне походження кандидатів. Однак вимоги цього закону не були серйозно враховані. У 2021 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про глобальну кампанію боротьби з ейджизмом. Однак, як виявилось, прості рішення знайти не так просто і треба задіювати усі напрямки комплексно.

8 січня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі», згідно з яким роботодавці повинні будуть сплатити штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат, якщо вказуватимуть в оголошеннях вік, стать, колір шкіри чи расу тощо кандидата/ кандидатки на певну посаду. Накладати штраф має право Державна служба з питань праці після проведеної перевірки.

Лариса ЗАБЛУДНЯК

Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу

Залиште свій коментар